Datum

Realitní trh se mění

Prodávající pláčou, kupující se smějí? Nebo naopak?

Už se to určitě doneslo i k vašim uším – na realitním trhu se dějí velké změny. Prodávající jsou prý nešťastní a kupující začínají určovat pravidla hry. Alespoň to se  na nás všechny valí ze všech médií a kromě vysokých cen energií, inflace a války nás straší i tím, že praskne „realitní bublina“ a bude velká krize. Ale je to opravdu tak? Pojďme se na to podívat trochu detailněji.

Faktem je, že se „něco děje“. Vidí to všichni realitní makléři, ač někteří tvrdí, že dál prodávají jako o život. A stejně tak i hypoteční makléři – ti jsou na tom, troufám si tvrdit, ještě mnohem hůře. Ale o tom až později.  Kdeže jsou ty časy, kdy se téměř jakýkoliv byt, dům či pozemek prodal v podstatě do druhého dne? Tak to už máme opravdu zas na pár let za sebou. Již zhruba od poloviny roku 2022 sledujeme stabilní pokles poptávky po koupi (pronájmy protentokrát nechme stranou).

Prodej nemovitostí se tak prodlužuje, ceny se snižují a prodávající často na toho jediného koupěschopného a koupěochtného kupujícího čekají i několik měsíců. Podle statistik firmy Valuo, která sleduje nabídkové i realizované ceny u nemovitostních transakcí i počty prodejů obecně, došlo v roce 2022 ke snížení počtu prodaných bytů o 26 % (meziroční pokles oproti roku 2021).

A počet aktivních nabídek bytů v inzerci se meziročně zvýšil o 103 %! (Valuo)

Ale je to opravdu taková tragédie, jak se nám snaží média naznačit? Myslím si, že ne. Trh se spíše po výjimečných letech vrací do normálu, z pohledu ekonomického cyklu se jedná pouze o přirozenou fázi poklesu, po které opět po nějaké době (ale bohužel neumíme predikovat kdy) dojde k oživení trhu. To, že se „průměrné“ nemovitosti prodávají několik měsíců, bylo ještě před pár lety naprosto normální a nikdo se tomu nepodivoval. A někdy mám pocit, že je to tak i „správné“. 

Svou roli zde hrají samozřejmě i další faktory, které se na nás všechny denně valí ze všech stran – válka na Ukrajině, s tím spojené zvýšené ceny energií (které mimochodem již opět začínají klesat!) a všeobecná nejistota ohledně toho „co nás čeká“, vysoká míra inflace a tedy i stoupající ceny veškerého zboží a především zpřísnění podmínek při udělování hypoték a jejich vysoké úrokové sazby. To jsem již naznačila na začátku, neboť to je hlavní příčina, proč naši kolegové, kteří sjednávají hypotéky, zažívají daleko větší propad poptávky než my, realitní makléři. Protože kupujících, kteří si pořizují nějakou nemovitost za pomoci hypotéky, je většina. Logicky tedy dnes, kdy jsou podmínky na trhu značně odlišné od těch před rokem a získání hypotéky je opravdu složité, těchto zájemců ubývá a my musíme pracovat s omezeným počtem kupujících. A to především těch, kteří mají své vlastní prostředky nebo dostatečné příjmy, aby hypotéku získali. 

Ale určitě si nemusíme zoufat. Stačí se pouze novým podmínkám na trhu přizpůsobit a připravit se na jiný způsob práce. Záleží jako vždy na úhlu pohledu. Chcete-li něco kupovat, zbystřete a připravte se. Blíží se totiž doba, kdy bude nejlepší nakupovat nemovitosti, jejichž ceny klesají a nějakou dobu, ještě klesat budou. Chcete si tedy pořídit nové bydlení nebo začít investovat a budovat pasivní příjem? Využijte této situace a začněte se po ideální nemovitosti poohlížet již teď. Možností jejího financování je více, než se zdá a dobrý finanční poradce vám určitě ráda pomůže najít ten nejlepší způsob ☺.

Na druhé straně, ani když chcete nebo potřebujete něco prodat, není potřeba se hroutit. I v této době můžete být s prodejem úspěšní a s výsledkem spokojení, nenecháte-li se strhnout nereálnými očekáváními a „zaručeně odbornými“ radami sousedky odvedle, která přeci stejný byt prodala před pár měsíci o milion dráž…   Nejdůležitější určitě bude, nastavit správně a realisticky prodejní cenu. Rozhodně nečekejte, že všechny ceny, které vidíte u nabídek na internetu, znamenají automaticky prodejní cenu. Mnoho z prodávajících majitelů stále není ochotno akceptovat, že ceny prostě klesají a i oni se tomu musí přizpůsobit. Realita je ale stejně dříve nebo později dožene a i oni budou muset cenu za svou nemovitost posunout směrem dolů. 

Dále je také důležité se již na začátku prodeje obrnit trpělivostí a nečekat, že se vše prodá hned a obratem ruky. Kdo si počká, určitě se správného kupce dočká. Ale samozřejmě pouze za podmínky, že nemovitost pouze nevyvěsíte na inzertní server a budete čekat s rukama v klíně. Pro úspěšný prodej  je stále nezbytné, a v této době možná ještě důležitější než kdy předtím, navrhnout a dodržovat fungující prodejní a marketingovou strategii. Ale to je již na samostatný článek, který vám v budoucnu určitě také pošlu. Nebo si můžete jednoduše najít schopného realitního makléře, nebo ještě lépe makléřku ;-).  

Vaše Kamila makléřka  

Další
články